Choď na obsah Choď na menu
 


2. XVI. Všesokolský zlet Praha 2018

10. 1. 2019
Generáka pred Prahou v Košútoch

Zocvičný zraz skladby SPOLU / Generálka pred Prahou / pre cvičenky Sokolskej únie Slovenska sa uskutočnil 12. mája 2018 v Košútoch na futbalovom štadióne. Záštitu nad podujatím už tradične prevzala starostka obce Košúty pani Mgr. Zdenka Mačicová a PhDr. Monika Šišková zo SGF a Ivana Motolíková SOV v rámci akcie: Vykročte za zdravím. Pod vedením cvičiteľky Jitky Hejtmánkovej z Prievidze bolo podujatie ukončené spoločným cvičením účastníkov podujatia - cvičencov i divákov.   

Predstavujeme skladby pre XVI. všesokolský zlet v Prahe

XVI. Všesokolské zlety sa uskutočnia 1.7. - 6.7.2018 v Prahe, na ktoré sa pripravujú členky Považskej sokolskej župy skladbou SPOLU. Je to spoločná česko-slovenská skladba Slovenskej únie Slovenska a Českej obce sokolskej. 

Pripájame informácie z Českej obce sokolskej o programe v Prahe:

XVI. všesokolský slet Praha 2018

Pohyb cvičenců v hromadných skladbách zaznamenaný pomocí  různobarevných bodů, čar a šipek se stal inspirací oficiálního plakátu  XVI. všesokolského sletu 2018.  Dílo vytvořené v renomovaném grafickém Studiu Najbrt představili organizátoři akce, která se uskuteční v prvním červencovém týdnu 2018.

1. MÉĎOVÉ SKLADBA PRO RODIČE A DĚTI

autorky: Jitka Hrnčířová, Dagmar Toncarová

hudba: Vadim Petrov, Jaroslav Lenk – Samson, Ivan Mládek

Skladba je určena pro děti 2–5leté spolu s dospělým partnerem (rodič, prarodič apod.).

2. NOTY SKLADBA PRO PŘEDŠKOLNÍ DĚTI

autorky: Dana Uzlová, Filip Uzel

hudba: Zdeněk Barták, Michal Kocáb, Miroslav Vydlák

3. V PEŘINĚ SKLADBA PRO MLADŠÍ ŽÁKYNĚ

autorky: Dagmar Fischerová, Martina Soukupová

hudba: René Rypar, Ota Váňa

5. CIRKUS SKLADBA PRO STARŠÍ ŽACTVO

autorka: Daniela Kurečková

hudba: Zdeněk Barták, Karel Svoboda, Waren Casey, Jim Jacobs

6. SILUETY SKLADBA PRO DOROSTENKY A MLADŠÍ ŽENY

autorky: Eliška Karešová, Kateřina Karešová

hudba: Pepa Bolan &Mandrage

7. CESTA SKLADBA PRO ŽENY

autorky: Dagmar Honová, Ivana Jiránková

8. ŽENOBRANÍ SKLADBA PRO ŽENY

autorky: Kateřina Matušínská, Magdalena Matušínská

hudba: Čechomor, L. Mysliveček/Fleret

9. BORCI SKLADBA PRO MUŽE

autoři: Václav Pavelka, František Dosedla, Martin Matura

hudba: Jindřich Vrbenský, Bedřich Smetana, úprava Miroslav Vydlák

10. PRINCEZNA REPUBLIKA SKLADBA PRO SENIORKY A SENIORY

autorky: Lenka Kocmichová, Blanka Kocmichová

hudba: Karel Hašler, úprava Ivan Zelenka

11. SPOLU SPOLEČNÁ ČESKO-SLOVENSKÁ SKLADBA PRO ŽENY A MUŽE

Autorky: Emílie Fialová, Darina Kučerová, Jitka Hejtmánková (SúS), Jana Kosařová, Zdena Šafářová (ČOS)

Hudba: Jaromír Vejvoda, Karel Černoch, No Name a Chinaski, skupina Elán

Vedoucí skladby: Anna Jurčíčková,

Metodik: Lída Ryšavá

V roce 1918 vznikla Československá obec sokolská. Dnes po 100 letech, kdy existují dvě samostatné republiky, se setkávají sokolové při společné myšlence a ve společné skladbě. „Stretnutie a rozchody” je ústřední myšlenkou této česko-slovenské skladby. Autorky se tuto myšlenku snaží vyjádřit pomocí pohybové a prostorové choreografie za vydatné podpory emotivního hudebního doprovodu.

Skladba je určena pro ženy a muže a předpokládáme, že se z této skladby bude vycházet pro společnou reprezentaci Sokola na Světové gymnaestrádě v Dornbirnu.

Základní celek je 18 cvičenců v tzv. malém čtverci (6x 6 značek). 4 základní čtverce vytvářejí velký čtverec – 72 cvičenců. Skladba je připravena pro 780 cvičenců. Uvítáme koedukované dvojice , ale je možno se hlásit i samostatně – muž, žena.

Ženy ve cvičení uplatní polku, aerobik a ladnost pohybů ženského charakteru. V prvním oddíle vtančí cvičenci na plochu polkou Jaromíra Vejvody Škoda lásky. V tomto rytmu budou tvořit i brány, kruhy a další tvary za zpěvu Karla Gotta a Marcely Holanové.

Ve druhé části, kde se všichni cvičenci rozběhnou na značky, využijí ve společném cvičení ženy i muži prvky dynamického cvičení a aerobiku na hudbu skladby Karla Černocha Zrcadlo. Prostorová choreografie využije postavení na značkách, postavení v těsných čtvercích, pohyb do všech stran i kánony.

Netradičně pojatá třetí část skladby působí pohybově i hudebně velmi lyricky. Dvojjazyčný text se podřizuje písni „Na, na, ná” (No name a Chinaski). V této části uplatní muži gymnastické cvičení v samostatném prostoru po stranách hřiště. Jejich cvičení i stavby budou dokreslovat velmi zajímavou prostorovou choreografii žen, kterou podpoří překvapivě řešené cvičební úbory v národních barvách.

Vyvrcholením skladby bude společně vytvořený obrazec v národních barvách. Slova Miroslava Tyrše a L’udo Kováče jenom dokreslí společnou myšlenku a celý námět skladby. Cvičební úbory modré tričko a modré ¾ leginy (kalhoty) v začátku skladby budou ve třetím oddíle u žen oživeny „rukávci” ve třech národních barvách.

Odchod z plochy za doprovodu skupiny Elán „Si kočka” bude radostný a jistě bude podpořen potleskem diváků.

Sokolky zabodovali v Prahe!

V dňoch 30.6. – 6.7.2018 sa v Prahe konal XVI. Všesokolský zlet za účasti okolo 12 000 cvičencov z 10 krajín sveta. Na tomto veľkolepom podujatí nechýbali ani Sokolky z Trenčianskeho kraja, ktorých účasť podporil predseda Trenčianskeho samosprávneho kraja. Všesokolský zlet, ktorý sa koná pravidelne v šesťročných intervaloch  bol zároveň oslavou 100. výročia vzniku Československej republiky. Zlet začal dvojhodinovým sprievodom všetkých účastníkov Prahou a oficiálne bol  otvorený v nedeľu 1.7.2018 večerným divadelným predstavením v Národnom divadle. Ďalšie tri dni, kedy cvičenci hromadných skladieb sa zocvičovali na veľkej ploche futbalového štadióna Eden Arény, na štyroch pódiách v centre Prahy sa predstavilo viac ako dvadsať skupín v pódiových tanečno-akrobatických a gymnastických vystúpeniach. Vyvrcholením úsilia cvičencov Sokola boli vystúpenia 12 hromadných skladieb všetkých vekových kategórií v dňoch 5.7. a 6.7. 2018 v Eden Aréne. Prevažnú časť cvičencov tvorili zástupcovia Českej obce sokolskej. Zo Slovenska sa predstavilo zhruba 300 cvičencov  z 12 sokolských telocvičných jednôt.  Spoločne s českými ženami a mužmi, v celkovom počte 864, zacvičili športovo-poetickú skladbu „Spolu“, ktorú vytvorili v spolupráci slovenské a české autorky. Skladba vyjadrovala historické spojenie českého a slovenského národa a zároveň spájala prvky ľudového tanca, aerobiku i baletné pohyby. Skladba určite patrila medzi najpôsobivejšie v rámci celého programu a cvičenky v nej zúročili kvalitnú niekoľkomesačnú  prípravu v telocvični aj na štadióne. Cvičenky Považskej sokolskej župy, menovite z telocvičných jednôt Trenčín, Prievidza, Brezová pod Bradlom, Trenčianske Stankovce a Pobedim  si určite zaslúžia pochvalu a poďakovanie za účasť na zlete a výbornú reprezentáciu Trenčianskeho kraja aj Slovenska.

                 (združenie Sokol)

 
 

Náhľad fotografií zo zložky XVI. Všesokolský zlet Praha 2018