Choď na obsah Choď na menu
 


1. Stretnutie Sokolov v Rakúsku máj 2018

24. 2. 2018

Členky Považskej sokolskej župy Trenčín sa zúčastnia 18.5. - 20.5.2018 stretnutia sokolov  v Ötzi v Rakúsku.

Tu je informácia k tomuto podujatiu:

 45. Sokolské  stretnutie v Tyršovom    19. – 21. mája 2018

Tento rok sa koná už 45. ročník stretnutia Sokolov v Öetzi, v Rakúsku. Neďaleko obce Öetz, vo vode divokej rieky Acha zahynul zakladateľ sokolského hnutia Dr. Miroslav Tyrš. To je aj dôvod, prečo sa podujatie koná práve tam. Zúčastňujú sa tu Sokoli z Rakúska, Švajčiarska, Nemecka, Francúzka, Česka a Slovenska. Tento ročník organizuje Švajčiarska župa. Dorozumievacím jazykom je čeština.

Dedina Öetz sa nachádza v očarujúcom prostredí tyrolských Álp, preslávila sa tým, že sa tam našiel 4000 rokov starý mumifikovaný muž v ľadovci.

 

Minulý rok sa niekoľko členov Jednoty SOKOL Trenčín zúčastnilo po prvý krát tohto podujatia.  Boli sme tam veľmi priateľsky prijatí, vládla tam srdečná atmosféra, dôvera a porozumenie. Boli tam viacgeneračné rodiny, deti mali tiež svoje súťaže. Zatiaľ tohtoročný program nemáme, ale predpokladám, že to bude približne tak, ako minulý rok.  Pre lepšiu predstavivosť uvádzame priebeh podujatia.

Zahájenie a športový program sa konal v stanovom tábore,  v sobotu na obed. Nasledoval volejbalový turnaj, bola tam možnosť učiť sa strieľať z luku, súťažiť v hre Molkky, zúčastniť sa behu okolo jazera, kúpať sa v Piburskom jazere, (vyviera v ňom termálna voda ), súťažne  hrať šach. V sobotu a v nedeľu večer bol táborák s možnosťou opekania ( z vlastných zdrojov ) a zabávali sme sa pri živej ľudovej hudbe, speve a tanci, bol aj kvíz z histórie  sokolstva.

V pondelok dopoludnia bola bohoslužba za Dr. Tyrša, po nej nasledoval program folklórnej hudobnej a tanečnej skupiny z Prahy. Po skončení programu sa účastníci presunuli na zoradisko sprievodu na pravom brehu rieky Achy, aby sa išli pokloniť pamiatke zakladateľa Sokola Dr. Miroslava Tyrša. Pri pamätných tabuliach uložili vence a kytice kvetov. Sprievodu sa zúčastnili aj vlajkonosiči historických zástav z jednotlivých zúčastnených žúp.

Okrem programu v stanovom tábore sme navštívili 150 m vysoký vodopád, robili sme rekreačné prechádzky po okolí, je tam tiež  lanovka na hrebeň Álp, kde sa nachádzajú 2 chaty. Po ceste k vodopádu sa nachádza múzeum ľadového muža. Každý si môže vybrať a urobiť program podľa svojho záujmu a predpokladov.

Priateľskí ľudia a krásna príroda bol pre nás obrovský zážitok.