Choď na obsah Choď na menu
 


XVI. Všesokolské zlety Praha 2018

24. 2. 2018

XVI. Všesokolské zlety sa uskutočnia 1.7. - 6.7.2018 v Prahe, na ktoré sa pripravujú členky Považskej sokolskej župy skladbou SPOLU. Je to spoločná česko-slovenská skladba Slovenskej únie Slovenska a Českej obce sokolskej. 

Pripájame informácie z Českej obce sokolskej o programe v Prahe:

XVI. všesokolský slet Praha 2018

Pohyb cvičenců v hromadných skladbách zaznamenaný pomocí  různobarevných bodů, čar a šipek se stal inspirací oficiálního plakátu  XVI. všesokolského sletu 2018.  Dílo vytvořené v renomovaném grafickém Studiu Najbrt dnes představili organizátoři akce, která se uskuteční v prvním červencovém týdnu 2018. Vstupenky na sletová vystoupení si diváci budou moci koupit od poloviny dubna.

Základem vizuální identity sletu se staly zvětšené a zbarvené fragmenty z manuálů připravovaných skladeb, které doplňují rozličná sokolská hesla. „Prostá grafická znázornění složitých choreografií nám připomněla elegantní jazyk Bauhausu nebo legendárního designera Ladislava Sutnara. Předválečná doba a význam Sokola coby demokratické instituce stejně jako uvedených designerů před druhou světovou válkou nám souzněly se současnými potřebami, což jsme podtrhli méně či více vážně použitými hesly,“ vysvětlil grafický designér Aleš Najbrt.

Hlavní sletový týden zahájí v neděli 1. července tradiční sletový průvod centrem Prahy. Na trase z Václavského náměstí přes Malou Stranu na Staroměstské náměstí se očekává účast  přes 10 tisíc lidí. Večer pak proběhne slavnostní zahájení v Národním divadle, pro něž sokolské divadelní soubory nastudovaly hru Naši furianti. Při středečním programu Sokol Gala v O2 areně předvede své dovednosti na 500 vystupujících – představitelů výkonnostních sportů zastoupených v ČOS. Vyvrcholením sletového týdne budou dva dny hromadných cvičení v Eden Aréně. „Získání Eden Arény bylo pro organizaci sletu klíčové, je to důstojný prostor pro představení našeho hnutí v roce 100. výročí české státnosti, k níž mají sokolové velmi silný vztah,“ uvedla starostka  ČOS Hana Moučková.

Hlavní sletové akce doplní v průběhu celého týdne například pódiová vystoupení na Staroměstském náměstí, Malostranském náměstí, v OC Eden a v Tyršově domě, vystoupení sokolských divadelních a loutkářských souborů, výstavy nebo vzdělávací akce. Na nich vystoupí i soubory z ciziny, například Brazílie, Portugalska nebo Dánska.

Hromadná vystoupení se uskuteční ve dvou programech – večerním i denním. Vystoupí na 15 000 cvičenců v celkem 13 skladbách. 11 skladeb je připraveno sokolským hnutím, včetně jedné skladby česko-slovenské, s jednou skladbou se představí Česká asociace Sport pro všechny a s jednou skladbou vystoupí hosté z Dánska. Lístky na hromadná vystoupení se začnou prodávat v druhé polovině dubna na internetu i v kamenných prodejnách společnosti Ticketportal a cena bude od 150 korun. „Na minulém sletu se prodalo 17 tisíc vstupenek. Jsem si jistý, že i letos bude Eden naplněný,“ dodal náčelník ČOS Petr Svoboda, který má organizaci sletu na starosti.

Hlavnímu sletovému týdnu budou předcházet akce v regionech, především 37 župních, krajských a oblastních sletů, které se uskuteční v květnu a červnu 2018. Na jaře se bude rovněž konat řada krajských prezentací, při nichž ČOS chce otevřít slet i dalším sportovním organizacím, které se při nich budou moci rovněž prezentovat – krajské prezentace se tak stanou přehlídkou sportovních organizací a možností sportovního vyžití v jednotlivých regionech. V současné době jsou již zajištěny tyto prezentace v Praze, Brně, Ostravě, Olomouci a dalších městech.

Další důležitou sletovou novinkou je získání Generálního partnera XVI. všesokolského sletu 2018, společnost ČEPS, a.s. Tato společnost se navíc stala dlouhodobým partnerem celého sokolského hnutí. „Jakkoliv je samotná značka ČEPS mladá, jsme firma s dlouhou historií. Obdobné by se dalo říci i o Sokolu. Tradiční spolek s neustálým přívalem nové energie. Tyto společné atributy nás k podpoře Sokola přesvědčily,“ vysvětlil Jan Kalina, předseda představenstva společnosti ČEPS. Kromě všeobecné podpory Sokola pomůže ČEPS také
s vybavením všech sokolských tělocvičen moderním cvičebním nářadím.

1. MÉĎOVÉ SKLADBA PRO RODIČE A DĚTI

autorky: Jitka Hrnčířová, Dagmar Toncarová

hudba: Vadim Petrov, Jaroslav Lenk – Samson, Ivan Mládek

Skladba je určena pro děti 2–5leté spolu s dospělým partnerem (rodič, prarodič apod.).

Společná hra rodičů s dětmi od nejútlejšího věku je obrazem harmonické pohybové a citové výchovy v sokolské rodině. Při ní se nejlépe děti učí rozvíjet základní pohybové vlastnosti, zvládnout přiměřené pohybové dovednosti, odstraňuje bázeň, zlepšuje kázeň, utužuje vzájemný citový vztah a radost ze společné činnosti. Plně využívá náčiní, vyžaduje spolupráci dětí s dospělým i dokonalou souhru dospělých v jednom cvičebním celku. Plyšovou hračku medvídek využívá jako polštářek, který se dá sbalit a vložit do obalu se šňůrkami (aby ho rodiče mohli mít na zádech). Dětské písně o medvědech vedou děti k radostnému pohybu a hře, kde napodobují medvíďata.

2. NOTY SKLADBA PRO PŘEDŠKOLNÍ DĚTI

autorky: Dana Uzlová, Filip Uzel

hudba: Zdeněk Barták, Michal Kocáb, Miroslav Vydlák

Veselá skladba se skládacími gumami pro předškoláky. Děti představují noty, gumy jsou jako notová osnova a cvičitelé houslový klíč. Děti na gumě skáčou, natahují ji a hrají si s ní. Velký důraz je kladen na rytmus a vzájemnou spolupráci. Pohybově je středně náročná, těžší na nácvik je manipulace s gumami.

3. V PEŘINĚ SKLADBA PRO MLADŠÍ ŽÁKYNĚ

autorky: Dagmar Fischerová, Martina Soukupová

hudba: René Rypar, Ota Váňa

Skladba V peřině je určena pro mladší žákyně od sedmi let. Svůj název získala podle stejnojmenného muzikálu, který tvoří její hudební doprovod. Dívky si tak mohou zacvičit na písničky, jejichž interprety jsou například Lucie Bílá, Jiří Mádl nebo skupina Kabát. Pro umocnění vizuálního efektu na velké ploše bylo vystoupení koncipováno jako dvojskladba: Část děvčat cvičí v choreografii čtyř celků s nízkými molitanovými kladinkami žluto-oranžové barvy a mezi nimi budou vytvářet jakousi mřížku celky dívek s bílými stuhami. Cvičení obou skupin se vzájemně doplňuje. Základní celek tvoří v obou případech osm jedinců, přičemž jednoty se mohou podle svých zájmů a možností rozhodnout, kterou část skladby budou chtít nacvičit – samozřejmě při zachování určité celkové proporcionality. Obě skupiny budou mít na sobě červený trikot s bílou aplikací, u „kladinek“ doplněný krátkými legínami, u „stuh“ sukénkou.

5. CIRKUS SKLADBA PRO STARŠÍ ŽACTVO

autorka: Daniela Kurečková

hudba: Zdeněk Barták, Karel Svoboda, Waren Casey, Jim Jacobs

Cirkus je skladba pro starší žactvo. Záměrem choreografie je, aby si mladí lidé zatančili, bavili se a společně vytvořili na ploše zajímavé obrazce. Nechybí prvky gymnastiky, aerobiku, zvedačky, žonglování. Diváky určitě upoutá cvičení chlapců, kteří zde předvedou mimo jiné stojky na hlavě, přemety stranou, kotouly letmo a společně s děvčaty spoustu tanečních vazeb. Děvčata se představí v prvcích sportovní i moderní gymnastiky, aerobiku. Cvičení s kamarády jim v tomto věku jistě udělá radost.

Pro diváky jsou ve skladbě překvapivé i artistické výkony. Pokud se do nácviku zapojíte, nabízí se vám několik krátkých choreografií, se kterými můžete své skupiny cvičenců v průběhu roku prezentovat. Nabízí se zde prostor v malých celcích pro kreativitu cvičitelů.

Věříme, že spojením všech častí společně vytvoříme zajímavou stadiónovou choreografii, ze které budeme mít všichni radost.

6. SILUETY SKLADBA PRO DOROSTENKY A MLADŠÍ ŽENY

autorky: Eliška Karešová, Kateřina Karešová

hudba: Pepa Bolan &Mandrage

Skladba Siluety se inspiruje novým moderním tanečním směrem Hoop dance, a to tancem s obručí. Obruč je skládací, nabízí tak možnost cvičení se složenou i rozloženou obručí a tím usnadňuje její převážení a skladování. Siluety je skladba určená primárně pro dorostenky a mladší ženy, ale pohybově a fyzicky není zbytečně náročná. Po důkladném tréninku ji zvládne kdokoliv, kdo se na cvičení s obručí cítí. Hudební doprovod skladby je od pop-rockové skupiny Mandrage. Ve skladbě najdeme hned 4 písničky z jejich repertoáru, včetně nejznámější „Hledá se žena“. Hudba je moderní, rytmická a věkové kategorii velmi blízká. Stejně tak oblečení pro skladbu je zvolené s ohledem na cvičenky, a to ve fialové a růžové barvě.

7. CESTA SKLADBA PRO ŽENY

autorky: Dagmar Honová, Ivana Jiránková

Skladba určená pro ženy a seniorky na střihovou country hudbu je rozdělena do tří částí. V první části jsou volné variace na country tance, ve druhé části je cvičení s šátkem a ve třetí části se využívá šátek s kuličkou, kde se uplatní kuželová technika. Úborem jsou černé kalhoty a červené nebo modré tričko, bílá sportovní obuv. Náčiním je trojcípý šátek s dřevěnou kuličkou.

Cesta, proč právě cesta? Všechny jsme někde na cestě, cestě života. Každá z nás již po této cestě ušla nějaký kus a ještě nějaký kus zbývá. Všechny jsme se někde narodily a všechny se někam rády vracíme. A v neposlední řadě jsme všechny báječné ženské. A od toho se odvíjí i výběr písní pro tuto skladbu. (Veď mě dál, cesto má – Pavel Bobek, Divokej horskej tymián – Pavel Žalman Lohonka, Báječná ženská – Michal Tučný).

8. ŽENOBRANÍ SKLADBA PRO ŽENY

autorky: Kateřina Matušínská, Magdalena Matušínská

hudba: Čechomor, L. Mysliveček/Fleret

Sletová skladba „Ženobraní“ je taneční choreografií pro všechny ženy, kterým tanec přináší radost. Je postavená na písních Čechomoru a Fleretu a na tanečních krocích dvanáctiosminového taktu. Proč právě „Ženobraní“? Nehledejme v tom nic hanlivého, ale naopak něco velkého, dobrého a oslavujícího. Tak jako je pro vinaře vinobraní svátkem úrody a sklizně, kdy z velkého množství hroznů vzniká ušlechtilé víno, je pro ženy tato sletová skladba oslavou společného tance, kterým přináší radost nejen sobě, ale všem lidem vnímajícím spojení tanečního pohybu s hudbou.

9. BORCI SKLADBA PRO MUŽE

autoři: Václav Pavelka, František Dosedla, Martin Matura

hudba: Jindřich Vrbenský, Bedřich Smetana, úprava Miroslav Vydlák

Ve skladbě pro dorostence a muže se snoubí tradice naší tělesné kultury s národními motivy a s naší současností. Pecháčkova skladba „Přísaha republice“ z X. všesokolského sletu je průvodním nenásilným motivem skladby. Společným prožitkem založeným na kontinuitě pohybu a hudby chceme v dnešní překotné době spojit v dobré partě muže a dorostence. Skladba je koncipována se zaměřením na hudebně pohybovou současnost s využitím aerobního charakteru kondičního cvičení. Využívá gymnastických a skupinových prvků v souznění s klasickými motivy se záměrem emocionálního prožitku cvičenců i diváků.

10. PRINCEZNA REPUBLIKA SKLADBA PRO SENIORKY A SENIORY

autorky: Lenka Kocmichová, Blanka Kocmichová

hudba: Karel Hašler, úprava Ivan Zelenka

Skladba je určena pro muže a ženy – seniory. Na hudbu a písně Karla Hašlera v úpravě Ivana Zelinky cvičenci důstojně vzdají poctu naší republice. Tradiční oblečení „věrné gardy“ podpoří tradici Sokola a význam výročí 100 let vzniku republiky.

11. SPOLU SPOLEČNÁ ČESKO-SLOVENSKÁ SKLADBA PRO ŽENY A MUŽE

Autorky: Emílie Fialová, Darina Kučerová, Jitka Hejtmánková (SúS), Jana Kosařová, Zdena Šafářová (ČOS)

Hudba: Jaromír Vejvoda, Karel Černoch, No Name a Chinaski, skupina Elán

Vedoucí skladby: Anna Jurčíčková,

Metodik: Lída Ryšavá

V roce 1918 vznikla Československá obec sokolská. Dnes po 100 letech, kdy existují dvě samostatné republiky, se setkávají sokolové při společné myšlence a ve společné skladbě. „Stretnutie a rozchody” je ústřední myšlenkou této česko-slovenské skladby. Autorky se tuto myšlenku snaží vyjádřit pomocí pohybové a prostorové choreografie za vydatné podpory emotivního hudebního doprovodu.

Skladba je určena pro ženy a muže a předpokládáme, že se z této skladby bude vycházet pro společnou reprezentaci Sokola na Světové gymnaestrádě v Dornbirnu.

Základní celek je 18 cvičenců v tzv. malém čtverci (6x 6 značek). 4 základní čtverce vytvářejí velký čtverec – 72 cvičenců. Skladba je připravena pro 780 cvičenců. Uvítáme koedukované dvojice , ale je možno se hlásit i samostatně – muž, žena.

Rádi bychom získali muže mladšího a středního věku, kteří zvládají polkový krok, kvalitní prostná cvičení bez náčiní, základní gymnastické cviky (stoj na rukou, klik, kotoul letmo) a jsou schopni vytvářet složitější gymnastické stavby. Věříme, že tento počet mužů najdeme a že budou moci vystupovat i ve skladbě „Borci” opravdu jako borci.

Ženy ve cvičení uplatní polku, aerobik a ladnost pohybů ženského charakteru. V prvním oddíle vtančí cvičenci na plochu polkou Jaromíra Vejvody Škoda lásky. V tomto rytmu budou tvořit i brány, kruhy a další tvary za zpěvu Karla Gotta a Marcely Holanové.

Ve druhé části, kde se všichni cvičenci rozběhnou na značky, využijí ve společném cvičení ženy i muži prvky dynamického cvičení a aerobiku na hudbu skladby Karla Černocha Zrcadlo. Prostorová choreografie využije postavení na značkách, postavení v těsných čtvercích, pohyb do všech stran i kánony.

Netradičně pojatá třetí část skladby působí pohybově i hudebně velmi lyricky. Dvojjazyčný text se podřizuje písni „Na, na, ná” (No name a Chinaski). V této části uplatní muži gymnastické cvičení v samostatném prostoru po stranách hřiště. Jejich cvičení i stavby budou dokreslovat velmi zajímavou prostorovou choreografii žen, kterou podpoří překvapivě řešené cvičební úbory v národních barvách.

Vyvrcholením skladby bude společně vytvořený obrazec v národních barvách. Slova Miroslava Tyrše a L’udo Kováče jenom dokreslí společnou myšlenku a celý námět skladby. Cvičební úbory modré tričko a modré ¾ leginy (kalhoty) v začátku skladby budou ve třetím oddíle u žen oživeny „rukávci” ve třech národních barvách.

Odchod z plochy za doprovodu skupiny Elán „Si kočka” bude radostný a jistě bude podpořen potleskem diváků.

Podrobnejšie informácie o zlete v Prahe 2018 /manuál/ nájdete na našej hlavnej stránke na ľavej strane dole v zložke: 

Obľúbené odkazy -----TJ Sokol Trenčín----Aktuality-bude