Choď na obsah Choď na menu
 


Informácia - Manipulácia s úbormi ku skladbe ,,Spolu“

20. 6. 2018

Úbory sú zhotovené podľa účelu skladby, ktorá vystihuje myšlienku autorky s cieľom vložiť spolužitie dvoch národov do kreácie pohybu spojenú s obľúbenými hudobnými skladbami v tom období.

Hromadné vystúpenia prebiehajú v letných mesiacoch. Preto je voľba materiálu ľahká a tenká. Tento materiál preto vyžaduje aj jemné zaobchádzanie.

    Legíny je potrebné obliekať ako pančuchy, aby nepopraskala látka na zošitých častiach legín.

    Tričko, ktoré má pútka pripevnené na gombiček na ľavom a pravom pleci sú

určené na upevnenie rukávcov, slúžia pri obliekaní vyzliekaní alebo praní. Keď rukávce nie sú pripnuté, zložito sa s nimi manipuluje a môžu sa poškodiť.

     Rukávce pri prvých skúsenostiach po vystúpení a aj vplyvom počasia,  prestali poslúchať. Predpoklad, že so skladbou, ktorú máme SúS a ČOS nacvičenú budeme pozývaní na ďalšie akcie – hromadné vystúpenia vo svete.

Nie vždy budú plné zostavy tých istých cvičeniek. To bude vyžadovať zmenu farieb rukávcov medzi cvičenkami. S toho dôvodu nemôžu byť pevne zabudované rukávce na tričko. Rukávce doporučujeme provizórne upevniť na tričko nasledovným spôsobom.

        Provizórne upevnenie znamená ručné prišitie nasledovným spôsobom - v časti pleca, na gombíčku je zapnutý rukávec,  uvoľníme časť rukávca, kde je gumička. Pripnutý rukávec vyrovnáme a priložíme ku krčnej oblemovke trička zo strany chrbta cca 3 cm a zaendlované rukávce pripevníme stehmi ihlou. Potom si pripravíme z prednej krčnej časti a tak isto prišijeme zaendlované časti. Rukávce je potrebné zaendlovať, aby sa to netrhalo. Dobre si to pripevniť celé zozadu aj spredu. V dolnej časti rukávca, aby sa nám to neotváralo prípade vietor nerozfúkal sa to zošije na dĺžku cca 15 cm, od gumičky k plecu ale z vnútornej strany v najviac dĺžke 2 cm stehu a tiež za to endlovať.

Rukávce ako replika farieb našich podobných zástav musíme pred obecenstvom schovať. Naše farebné prekvapenie upravíme do zhrnutého šálika  jednu aj druhú stranu zasunieme, pravý rukavec pod ľavé oplecko a ľavý rukávec pod práve oplecko. Pozorne zasunúť, aby sa nám počas pohybov neuvoľnilo. Pred vystúpením máme čas všetko pekne naaranžovať. Je dôležité zapamätať si, že poslednú zasúvaciu časť to je vrchná tá musí isť prvá vytiahnuť a ruku zasunúť do dole zošitého rukávca, prst navliecť do gumičky tak isto aj s druhou rukou a už s rukávcom tvoriť ladné pohyby, nie trhavé.

Neodporúčame používať špendlíky, môže to poškodiť materiál – rukávce, alebo aj spôsobiť úraz cvičeniek.

 

Pevne verím, že ako pekné a múdre dievčence to všetko zvládneme

a budeme ešte krajšie Sokolky.   

                                                

                                           S pozdravom NAZDAR!!!    

                                                                                      

                           Oľga Samáková - starostka PSŽ M.R.Š Trenčín

 

Schválila autorka skladby: Mgr.Emilia Fialová