Choď na obsah Choď na menu
 


XIV. Svetová gymnaestráda v Lausanne/Švajčiarsko 2011

3. 11. 2011

Obrázok V dňoch 9. až 17. júla 2011 sa v Lausanne vo Švajčiarsku uskutočnila XIV. Svetová gymnaestráda, ktorej sa zúčastnili aj členovia Sokola na Slovensku. Vystupovali na tomto podujatí s niekoľkými skladbami. Hlavným vystúpením za SnS bola skladba "Slovnesko do toho".

Cvičili ju členky  Považskej župy a Bratislavskej župy pod vedením hlavnej cvičiteľky Emílie Fialovej. Skladba mala veľký úspech. Ďakujeme cvičenkám. Pripájame fotozábery z Lausenne. (viac vo fotogalérii)

Správa o účasti našej Považskej sokolskej župy z Trenčína na XIV. Svetovej gymnaestáde v Lausanne v júli 2011
Cvičenky našej župy v spolupráci so Slovenskou gymnastickou federáciou sa zúčastnili jedinečnej športovej udalosti, ktorá sa koná raz za štyri roky vždy v inej krajine sveta. Gymnaestráda, prehliadka  tanečno-gymnastických skupín z celého sveta, sa uskutočnila v tomto roku vo Švajčiarsku v meste Lausanne. Bol to vodopád pohybových nápadov, ktorý skĺbil modernú gymnastiku, tanec i akrobatické výkony s nápadmi oblečenia a hudobného mixu. Skladby boli robené pre malé i veľmi početné skupiny športovcov rôznych vekových kategórií. V tomto roku sa aj  nám sokolkám dostala česť reprezentovať našu republiku hromadnou skladbou vo Švajčiarsku. Autorka skladby Emília Fialová  pripravila vystúpenie  v pôvodnej a  skrátenej verzii pod názvom ,, Heart of Europe“. Myslíme, že sme sa s ňou veľmi úspešne zaradili medzi 20 000 cvičencov z 50 krajín sveta. Slovenská výprava mala 140 cvičencov.  Z Považskej sokolskej župy sa zúčastnili cvičenky z Jednoty Trenčín  a Prievidza . Záujem mali aj cvičenky z iných telovýchovných jednôt, ale pre vysoké náklady, ktoré cvičenky museli uhradiť do konca roka 2010, napokon účasť vzdali. Je to škoda, pretože reprezentovať Slovensko medzi tisíckami cvičencov, zažiť niekoľko športových úžasných dní medzi, inou kultúrou národov a krásnou prírodou. najmä, výborné vystúpenia jednotlivých štátov, bol zážitok na celý život.
S nácvikom  skladby sa začalo už v septembri 2010. Nácviky boli organizované v Trnave a prevažne v Trenčíne  v priestoroch sokolovne a v Športovej hale. Celá 114 členná zostava skladby sa stretla na Zimnom štadióne 3.7.2011, pár dní pred odchodom na svetovú gymnaestrádu do Lausanne.
 Mnohé organizačné aktivity po celý čas vykonávalo predsedníctvo PSŽ M.R.Štefánika v priestoroch Jednoty Sokol  Trenčín v spolupráci so starostkou župy a miesto starostkou Trenčína. Ich iniciatívou bol vypracovaný projekt, predložený predsedovi STK  MUDr. Sedláčkovi , ktorý našu reprezentáciu vo Švajčiarsku finančne podporil,  za ktorú sme mu vďačné. Ďakujeme Trenčianskemu samosprávnemu kraju za finančnú podporu. Že sme dobre reprezentovali Slovensko svedčí aj ďakovný list od nášho veľvyslanca vo Švajčiarsku.
Do Švajčiarska sa odchádzalo autobusom 8.7.2011 podvečer a vracalo sa v skorých ranných hodinách 18.7.2011. Ubytovanie, strava a nácviky boli zabezpečené v priestoroch školy v tichom a veľmi príjemnom prostredí mimo centra mesta. Dosť únavné bolo cestovanie medzi ubytovňou a Olympijským areálom, kde prebiehali všetky vystúpenia a bol tam zabezpečený aj obed. Celý areál každého zaujal nielen tým, že dýchal olympijským duchom, ale aj svojou praktickosťou, krásnym prostredím a najmä aktivitami, ktoré tam stále prebiehali. Úžasné zážitky si cvičenky odniesli aj z otváracieho a ukončovacieho ceremoniálu, na ktoré bola zaradená naša hromadná skladba ,,Heart of EUROPE“ , z prehliadky mesta a okolia, či z vyhliadky nad mestom alebo plavby po Ženevskom jazere do francúzskeho mesta Evian. Dokazujú to fotozábery. O štyri  roky sa má Svetová gymnaestráda konať vo Fínsku v Helsinkách, že by bol záujem?