Choď na obsah Choď na menu
 


Prvý Sokolský zlet Sokolskej únie Slovenska v Gajaroch 2017

6. 10. 2017

logo-tsk.jpg

 

1. Sokolský zlet Sokolskej únie Slovenska  -  Gajary 1. a 2. júl 2017

S finančnou podporou Trenčianskeho samosprávneho kraja

          V prvých júlových dňoch 2017 sa prvý krát verejne prezentoval  Slovenský  Sokol. Otvoril tak históriu moderných zletov na Slovensku a zároveň bol štartom v prípravách na Všesokolský zlet v Prahe 2018, ktorý sa uskutoční  zároveň v roku osláv 100. výročia vzniku Československej republiky.

            Ako už pri každej podobnej udalosti  od obnovenia Sokola na Slovensku v r.1991 boli pri tejto slávnosti v Gajaroch aj naše ženy-cvičenky i vďaka finančnej podpory Trenčianskeho samosprávneho kraja. V hlavnom programe vystúpili so skladbou     „Spolu“, ktorú autorka Emília Fialová v spolupráci s autorkami z Čiech  pripravila už pre celosvetový zlet v Prahe v r.2018.

            Dievčatá z Trenčína v počte 23 spolu s ďalšími sokolskými jednotami. Považskej župy M.R.Štefánika /Pobedim, Trenčianske Stankovce, Prievidza, Brezová pod Bradlom/ a jednotami  z Košíc a Bratislavskej župy v celkovom počte  244 žien, predviedli rytmicko-poetickú skladbu upravenú na melódie  J. Vejvodu, K. Černocha, skupiny NO Name  a Elánu.

        Polka, aerobik aj prvky modernej gymnastiky  zacvičené dievčatami v modrých úboroch s doplnením bielych, červených a modrých širokých rukávcových krídel  boli úžasným záverom celej dvojdňovej akcie, v rámci ktorej sa uskutočnili aj turnaje vo volejbale, florbale a petangu sokolských družstiev zo Slovenska i Čiech.

         V hlavnom programe vystúpilo celkove 9 športovo-tanečných skupín zo Slovenska a Čiech . V ňom vystúpili trenčianske ženy aj s druhou skladbou autorky Jitky Hejtmánkovej „Fantázia na červeno“, v ktorej preukázali  spolu s dievčatami z Prievidze radosť z roztancovaného a žensky  vyspelého pohybu.

            Na akcii sa zúčastnilo okolo 2000 športovcov ,niekoľko desiatok organizátorov a funkcionárov i rodinných príslušníkov. Malé mestečko Gajary si zobralo na seba pomerne náročnú úlohu a splnilo ju so cťou. Veríme, že o niekoľko rokov sa opäť nájde podobná skupina nadšencov -organizátorov a 2.Slovenský sokolský zlet  poteší obyvateľov iného mesta a regiónu.

           Vďaka dievčatám za účasť na zlete a za peknú prezentáciu našej jednoty, župy a celého mesta. Veď hodiny nácvikov v telocvični aj na štadióne, vlastné finančné zabezpečenie  aj prispôsobenie sa „sparťanským“ podmienkam si vyžaduje od žien, ktoré patria skôr do vyššej vekovej skupiny nemalé fyzické i psychické odriekanie. Ale pretože ich to baví, vždy prídu a pokračujú ďalej.

            Veríme, že o rok v Prahe už v tejto skladbe ktorú doplnia aj ženy a muži z Česka rovnako zaujmú svojim pohybom aj šarmom.

 

Náhľad fotografií zo zložky I.Sokolský zlet SÚS GAJARY 2017